ZWOLNIENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI PRZEWOŹNIKA PRZY NIEDOSTATECZNYM OPAKOWANIU TOWARU

no responses
paczki na samochodzie

Na początku lipca poruszyliśmy na naszym blogu zagadnienie odpowiedzialności przewoźnika za załadunek lub rozładunek towaru przez kierowcę. Inną nietypową i mało znaną kwestią są tzw. przesłanki zwalniające z odpowiedzialności przewoźnika za uszkodzenia towaru powstałe w czasie  między przyjęciem towaru a jego wydaniem.

Przyczyn zwalniających przewoźnika z odpowiedzialności jest niewiele, wszystkie wymienione są w artykule 17 punkt 2 i 4 Konwencji CMR, oraz art. 65.2 i  65. 3 Ustawy Prawo Przewozowe. W tym wpisie chcemy skoncentrować się na jednej z nich – braku, niedostateczności lub wadliwości opakowania rzeczy.

 

Odpowiednie opakowanie towaru

 

Załadowca wydając przewoźnikowi towar, który na pierwszy rzut oka stoi np. stabilnie na paletach powinien wziąć pod uwagę siły działające na przesyłkę w czasie transportu, ponieważ ruszanie, hamowanie i skręcanie niewątpliwie są integralnymi elementami sposobu jazdy kierowcy, czyli transportu i zawsze będą miały wpływ na ewentualne uszkodzenia przewożonego towaru.

Tym bardziej będą wpływały na uszkodzenie towaru gdy określimy ich wykonywanie jako gwałtowne.

Podczas ruszania na przesyłkę będą działały siły z wektorem skierowanym do tyłu, w sytuacji hamowania siła bezwładności będzie „ciągnęła” towar do przodu, natomiast na zakrętach pojawi się siła odśrodkowa, grożąca przesunięciem towaru na boki.

 

Opakowanie a zabezpieczenie towaru

 

W omawianym przypadku musimy rozgraniczyć wyraźnie obowiązek zabezpieczenia towaru przez przewoźnika, polegający na tym aby mówiąc kolokwialnie palety z towarem nie wypadły z naczepy, ani „nie zapukały” kierowcy do kabiny, od obowiązku takiego zapakowania towaru na palety przez nadawcę , żeby na stabilnie stojących, unieruchomionych podstawach (paletach) towar nie przemieścił się do przodu albo do tyłu, lub na boki. W przypadku powstania takiego „fałdowania” na paletach załadowcy najczęściej podnoszą  taki argument, że przecież kierowca, reprezentujący przewoźnika, przyjął towar do przewozu bez zastrzeżeń i zupełnie nie biorą pod uwagę tego, że kierowca nie jest obecny przy układaniu towaru na palety, ani nie musi znać specyfiki danego towaru, jego właściwości.

Wręcz przeciwnie to nadawca produkując lub handlując danym towarem jest najlepszym ekspertem od właściwości tej przesyłki i powinien dobrać odpowiednie opakowanie do danego towaru (w myśl artykułu 41 ustęp 1 Prawa przewozowego nadawca jest obowiązany oddać przewoźnikowi rzeczy w stanie umożliwiającym ich prawidłowy przewóz i wydanie bez ubytku i uszkodzenia).

 

Przykład

 

Jednym z trudniejszych ładunków do przewozu okazuje się być o dziwo……. woda mineralna, przewożona w butelkach na paletach. Trudność wynika z tego, że kilka warstw butelkowanej wody stoi na palecie, umocowane jedynie za pomocą folii- streczu. Butelki są na tyle delikatne, że nie można spiąć ich pasem transportowym. Palety z wodą można jedynie zabezpieczyć układając na podłodze maty antypoślizgowe oraz zakładając belkę rozporową. W ten sposób zabezpieczone palety nie ulegną przesunięciu na samochodzie, natomiast aby same butelki stały w pionie na paletach załadowca nie może oszczędzać na streczu, ponieważ w  czasie transportu ta część towaru na którą założono pojedynczą warstwę folii nie ustoi na paletach, natomiast sąsiednie palety z butelkami, ofoliowane grubiej streczem stoją nieruszone. W związku z tym jeśli na cały towar działają takie same siły a tylko część towaru ulega odchyleniu od pionu i w dodatku jest to ten towar, na który założono mniej foli, przewoźnik może uwolnić się od odpowiedzialności na podstawie wymienionych na wstępie artykułów, zwłaszcza gdy w zleceniu dla przewoźnika nie określono dodatkowych wymagań w zakresie zabezpieczenia towaru przed przechyleniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

avatar

Zapytaj lub zamów on-line


Klienci o nas


  • Firma Stan-Trans Oddział w Łodzi od wielu lat realizuje zamówienia naszej firmy w zakresie transportu Niemcy-Polska. Nasza współpraca układa się bardzo pomyślnie. Głównymi atutami firmy są terminowe doręczenia powierzonych ładunków, kompetentna obsługa i rzetelna informacja na każdym etapie realizacji zlecenia. Nie odnotowaliśmy problemów z dostarczaniem ładunków. Firma Stan-Trans zapewnia fachową obsługę od momentu przyjęcia zlecenia, aż do chwili dostarczenia ładunku. Dzięki naszej współpracy jesteśmy spokojni o terminowy i bezpieczny transport. Według naszej opinii firma Stan-Trans jest partnerem godnym zaufania.

  • Z firmą transportową Stan-Trans współpracujemy już ponad 8 lat i z przyjemnością informujemy, że jest to niezwykle profesjonalny i zaangażowany kooperant, na którego możemy zawsze liczyć. Nasza współpraca dotyczy organizacji transportu materiałów budowlanych oraz domów modułowych. Od początku współpracy został nam przypisany opiekun, który szybko i profesjonalnie reaguje na każde zapytanie dotyczące spedycji krajowej i międzynarodowej.

  • Oferty, które otrzymujemy są kompleksowe i atrakcyjne finansowo. Bardzo ważnym aspektem naszej współpracy jest także elastyczność firmy Stan-Trans w zakresie terminów. Zarówno koordynatorzy jak i kierowcy są bardzo pomocni w całym procesie organizacji transportu, co sprawia, że współpraca z firmą Stan-Trans przebiega bez najmniejszego problemu i w miłej atmosferze. Z całą pewnością będziemy kontynuować podjętą współpracę i z pełną odpowiedzialnością polecamy firmę Stan-Trans jako profesjonalnego, skutecznego i wyjątkowo zaangażowanego partnera.

  • Terminowość, fachowość, a przede wszystkim bezpieczeństwo to zalety z jakimi mamy do czynienia w codziennej współpracy . Wysoko wykwalifikowana kadra pracownicza, którą cechuje zaangażowanie we współpracę oraz staranność zawodowa pozwala nam na podejmowanie się trudnych wyzwań w zakresie realizacji transportów intermodalnych. Pro aktywne podchodzenie do mogących pojawić się problemów to gwarancja na jaką możecie Państwo liczyć podejmując współpracę z firmą STAN-TRANS. Możemy polecić firmę STAN-TRANS jako dobrego i wiarygodnego partnera oferującego wysoki poziom usług.

  • Komunikacja między naszymi firmami przebiega bez zarzutów. Reakcja na nasze zapytania jest natychmiastowa, a firma Stan-Trans dostosowuje się od krótkich terminów zleceń, którymi nie mogą sprostać inne firmy. Firmę Stan-Trans wyróżnia także miła i życzliwa obsługa, kierowcy są często chwaleni przez naszych klientów. Doświadczenie i wysoki poziom umiejętności prezentowanych przez pracowników Stan-Trans pozwala nam z całkowitym przekonaniem polecić tę firmę.

  • Pracowników firmy Stan-Trans cechuje wysoki stopień profesjonalizmu. Jako klient i potencjalny zleceniodawca zleceń przewozu, otrzymujemy bardzo szybko stawki frachtowe potrzebne do kalkulacji cenowych. Oferty cenowe przygotowywane są niezwykle starannie. Pracownicy firmy Stan-Trans zawsze starają się znaleźć odpowiedni samochód na intersującej nas trasie przewozu; zawsze służą radą, pomocą i dobrym rozwiązaniem.

  • Przebieg każdego zlecenia przewozu jest monitorowany aż do samego miejsca rozładunku. Jest to bardzo komfortowa sytuacja dla każdego klienta. Na każde zapytanie o stawkę frachtową lub dostępność auta kończy się wysyłaniem przez nas zlecenia przewozu. Cieszę się, że mamy możliwość współpracy z Osobami, które cechuje wysoka kultura osobista, profesjonalizm, otwarcie na potrzeby klienta i uczciwość.

  • Firmę Stan-Trans Wojciech Staniek charakteryzuje solidność i terminowość realizacji powierzonych zleceń transportowych, jak również wysoki poziom organizacyjny i doskonały kontakt z klientem dzięki czemu świadczone usługi są na wysokim poziomie.
    Z pełną odpowiedzialnością i bez zastrzeżeń możemy polecić firmę Stan-Trans Wojciech Staniek jako rzetelnego i profesjonalnego partnera w zakresie usług transportowych. Od momentu nawiązania współpracy zlecenia były realizowane sprawnie i solidnie. Standardy obowiązujące w firmie w pełni spełniają nasze oczekiwania