Transport drogowy a przepisy celne – co warto wiedzieć?
20/11/2024
Kiedy mówimy o transporcie międzynarodowym, nie sposób pominąć temat procedur, jakie towarzyszą temu procesowi. Po co nam one? Po to, by regulować przepływ towarów między granicami państw. Rolą takich przepisów jest także usprawnienie transportu. Sprawdźmy, jakie procedury celne są kluczowe dla transportu drogowego. Uwaga ‒ bez dwóch zdań porządna firma zajmująca się logistyką czy spedycją powinna znać każdą z nich.
Procedury celne w transporcie międzynarodowym
Według definicji procedury celne to przepisy regulujące zasady przepływu towarów między różnymi krajami. Dzięki ich znajomości przewoźnik może lepiej wycenić usługę transportu, a także precyzyjniej określić czas jej realizacji. Wszystkie procedury celne możemy podzielić na trzy główne obszary:
- procedury dopuszczenia do obrotu,
- procedury wywozu towarów,
- procedury specjalne (takie jak tranzyt, składowanie celne, uszlachetnianie czynne lub bierne i kilka innych).
Kody procedur celnych
W celu ułatwienia szybkiej identyfikacji, jakiemu procesowi podlega dany ładunek, wprowadzono tzw. kody procedur celnych. I tak, wśród tych oznaczeń możemy wyróżnić kilka przykładowych kodów i przypisanych do nich procedur celnych:
- 40 – przywóz towarów na rynek wewnętrzny,
- 10 – eksport towarów poza Unię Europejską,
- 42 – import z zastosowaniem zwolnienia z VAT-u.
Znajomość tych kodów jest kluczowa dla sprawnej i zgodnej z prawem odprawy towarów.
Procedury celne w imporcie
Jak każde poważne przedsięwzięcie międzynarodowe procedura celna w imporcie ma również pewne prawne wymogi względem przygotowania odpowiednich dokumentów. Wśród nich znajduje się np.:
- faktura handlowa wraz ze specyfikacją ładunku (i ewentualnie tłumaczenia tych dokumentów),
- list przewozowy CRM,
- deklaracja celna.
W zależności od tego, co będzie przewożonym ładunkiem, urząd celny może poprosić o dokładne określenie w ramach certyfikatu wystawionego np. przez producenta, jaki jest skład przewożonych substancji. Jedną z najbardziej powszechnych procedur, które mają regulować import towarów na rynek krajowy, jest procedura celna 42, która może potwierdzić zwolnienie z konieczności opłacenia podatku VAT od towarów przywiezionych.
Zorganizujemy dowolny
transport w 45 minut
lub krócej
Nasz pracownik szybko przygotuje konkretną propozycję, a po jej akceptacji osobiście dopilnuje, by nic nie przeszkodziło w dostawie na umówiony czas.
Nagłe zlecenia nas nie zaskakują, bo jesteśmy dobrze przygotowani.
Dokument celny potwierdzający procedurę wywozu ‒ czy tylko on jest potrzebny?
Faktura, specyfikacja, tłumaczenia to także ważne dokumenty w procesie eksportu. Tutaj jednak warto jeszcze zaopatrzyć się w dokument celny potwierdzający procedurę wywozu, jak również w oświadczenie o kosztach transportu, które dołączy się do dokumentacji odprawy celnej.
Odprawa celna ‒ procedura w trzech krokach
Odprawa celna w transporcie jest procesem, którego celem jest zarejestrowanie i weryfikacja towarów eksportowanych lub importowanych. W razie konieczności w trakcie odprawy celnej regulowane są wszelkie należności wynikające z jej tytułu. Odprawę celną w zakresie przewozu towarów można opisać w trzech krokach:
- Wypełnienie i złożenie deklaracji celnej ‒ w formie papierowej lub online.
- Przeprowadzenie kontroli towarów ‒ w razie konieczności.
- Opłacenie cła i podatków ‒ jeśli przewozimy towary, które podlegają temu obowiązkowi.
Po zakończeniu odprawy celnej, jeśli urzędnik celny nie znalazł żadnych uchybień, towar może zostać przekazany do dalszego transportu. Procedura odprawy celnej wymaga ścisłej współpracy z przedstawicielami urzędu celnego, gdyż może to pomóc uniknąć opóźnień związanych z zatrzymaniem towaru.
Procedura składowania celnego
Jedną z ważnych specjalnych procedur celnych jest składowanie celne. Pozwala ono przechowywać towary z krajów spoza UE na terytorium UE bez konieczności opłacania cła oraz podatków. Towary mogą być tak składowane przez dłuższy czas, a nawet można je przetwarzać w składzie po to, by dopasować je do specyfiki lokalnego rynku.
Procedura tranzytu celnego
Drugą procedurą specjalną, która również daje zwolnienie z płacenia ceł i podatków, jest tranzyt celny. Czym jest tranzyt w transporcie towarów? Polega on na tym, że przez obszar UE przemieszcza się towary, które docelowo są przeznaczone na rynek tzw. krajów trzecich.
Znajomość przepisów celnych jest niezwykle ważna w drogowym transporcie towarów. Pomaga ona zorganizować ten proces sprawnie, przy jednoczesnej minimalizacji kosztów związanych z odprawą celną. W Stan-Trans gwarantujemy Ci, że każdy przewóz zagraniczny przygotujemy maksymalnie efektywnie, a przy okazji zgodnie z przepisami celno-skarbowymi! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwości współpracy z nami przy przewozach międzynarodowych ‒ skontaktuj się z naszym przedstawicielem!
Skorzystaj
z szybkiej wyceny
Skontaktuj się z naszymi sprzedawcami - otrzymasz oferte w 45 minut!