Kto wypisuje CMR?
29/07/2024
CMR, czyli międzynarodowy list przewozowy, jest jednym z istotniejszych dokumentów, jakie można spotkać w międzynarodowym transporcie drogowym. Czym dokładnie jest CMR? Kto jest odpowiedzialny za jego wystawienie? Jak prawidłowo wypełnić ten dokument? Między innymi na te pytania odpowiemy w tym artykule.
Dokumenty CMR ‒ co to jest?
Konwencja CMR to jedna z tych umów, które regulują transport międzynarodowy. Stosuje się ją w przypadku, gdy chociaż jeden z krajów ‒ przyjęcia lub dostarczenia ładunku ‒ jest sygnatariuszem CMR. Co jest jednak ciekawe, postanowienia CMR są na tyle uniwersalne, że przewoźnicy często stosują zapisy CMR również przy przewozach krajowych.
Kluczowym dokumentem CMR jest międzynarodowy list przewozowy. To dokument stosowany w międzynarodowym transporcie drogowym, który wyznacza prawa i obowiązki przewoźnika oraz nadawcy towaru. Konwencja CMR określa taki list przewozowy jako potwierdzenie zawarcia umowy przewozowej. I chociaż sam list nie jest obligatoryjny do wejścia w życie wspomnianej umowy, a konwencja nie podkreśla konieczności podpisania takiego listu przewozowego, doświadczenie pokazuje, że jest to dokument, który zdecydowanie lepiej mieć, niż nie mieć. Kiedy może się przydać? Chociażby podczas wszelkich sytuacji spornych, kiedy to trzeba udowodnić warunki umowy oraz zakres obowiązków, jakie ciążą na poszczególnych stronach transportu.
List przewozowy a CMR
O tym, jakie informacje zawiera list przewozowy, pisaliśmy już kiedyś na blogu. List przewozowy to ogólny termin odnoszący się do dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy przewozu. CMR jest z kolei specyficznym rodzajem listu przewozowego stosowanym w międzynarodowym transporcie drogowym. Różni się od krajowych listów przewozowych, ponieważ zawiera dodatkowe informacje wymagane w transporcie międzynarodowym. Co to mogą być za informacje? Wszystkie te, które przez strony umowy przewozowej zostaną uznane za istotne, np. wartość przewożonego ładunku, dyspozycje dla przewoźnika w kwestii ubezpieczenia transportu czy czas realizacji przewozu.
Kto wystawia CMR?
CMR może być wystawiony przez przewoźnika, nadawcę lub spedytora. Najczęściej to przewoźnik lub spedytor wypełnia ten dokument, jednak ostateczna odpowiedzialność za jego poprawność spoczywa na nadawcy. Ważne jest, aby wszystkie dane były jednoznaczne i zgodne z rzeczywistością, ponieważ błędy mogą prowadzić do problemów w trakcie odpraw celnych, ale i przy ewentualnych kwestiach spornych stron procesu przewozowego.
CMR może też być wystawiony przez przewoźnika, czyli firmę transportową odpowiedzialna za przewóz towarów. Dokument ten jest przygotowywany wówczas na podstawie informacji dostarczonych przez nadawcę towaru. Przewoźnik musi jednak upewnić się, że wszystkie dane są poprawne i zgodne z rzeczywistością. Podpisanie listu przewozowego bez żadnych uwag podczas przekazania towaru sugeruje, że dane są prawidłowe i za ewentualne problemy z ładunkiem (np. uszkodzenie) będzie odpowiedzialny przewoźnik.
Zorganizujemy dowolny
transport w 45 minut
lub krócej
Nasz pracownik szybko przygotuje konkretną propozycję, a po jej akceptacji osobiście dopilnuje, by nic nie przeszkodziło w dostawie na umówiony czas.
Nagłe zlecenia nas nie zaskakują, bo jesteśmy dobrze przygotowani.
CMR ‒ jak poprawnie wypełnić dokument?
Wypełnienie dokumentu CMR wymaga staranności i precyzji. Oto kilka kroków, które należy wykonać podczas wypisywania CMR:
- Wprowadź dane nadawcy i odbiorcy towaru.
- Podaj szczegółowe informacje o przewożonym towarze, takie jak ilość, waga i opis.
- Określ miejsce załadunku i rozładunku.
- Podaj datę i godzinę załadunku oraz przewidywany czas dostawy.
- Wprowadź dane dotyczące pojazdu i kierowcy.
- Podpisz dokument i upewnij się, że jest on podpisany przez wszystkie strony zaangażowane w przewóz.
Jeśli uważasz, że dany przewóz wymaga większej liczby szczegółowych informacji, jak najbardziej możesz je ująć w liście przewozowym. Zasada jest prosta: im więcej danych podasz przy wypełnianiu CMR, tym będzie to bardziej wartościowy dokument.
CMR ‒ wzór
Wzór dokumentu CMR można znaleźć w wielu źródłach online. Ważne jest, aby korzystać z szablonów dopasowanych do konkretnego przewozu. Przykładowy druk CMR do wypełnienia zawiera wszystkie niezbędne pola do wypełnienia, takie jak dane nadawcy, odbiorcy, przewoźnika, opis towaru, miejsce załadunku i rozładunku oraz miejsce na podpisy stron. Pamiętaj jednak, by nie ograniczać się jedynie do tych danych, jeśli masz potrzebę ujęcia większej liczby informacji. W gotowych formularzach często znajdziesz też instrukcję tego, jak wypełnić wzór CMR. A jeśli masz jakieś wątpliwości, skontaktuj się ze swoim doświadczonym przewoźnikiem, który z pewnością podpowie Ci nieco więcej.