CZY KIEROWCA MOŻE ZAŁADOWAĆ/ROZŁADOWAĆ TOWAR?

no responses
załadunek

W naszej branży bardzo często spotykamy się z praktyką proszenia kierowcy o pomoc przy rozładunku lub o samodzielny rozładunek, bez wcześniejszego ustalenia z przewoźnikiem, że taka sytuacja będzie miała miejsce. Co jednak z odpowiedzialnością, w przypadku uszkodzenia towaru, w trakcie takiego załadunku/rozładunku?

Odpowiedzialność w transporcie krajowym w Polsce

Transporty krajowe wykonywane przez firmę transportową, w pierwszej kolejności podlegają pod przepisy szczegółowe Ustawy Prawo Przewozowe (PP).

Zgodnie z art. 43 tej Ustawy, jeżeli umowa lub przepis szczegółowy nie stanowią inaczej, „czynności ładunkowe należą odpowiednio do obowiązków nadawcy lub odbiorcy”, zatem jeśli taki kierowca wykonuje czynności załadunkowe/rozładunkowe, to działa tylko i wyłącznie prywatnie, poza zakresem swoich obowiązków zawodowych.

Wiąże się to z wyłączeniem odpowiedzialności firmy zatrudniającej takiego, a co za tym idzie, pracodawca kierowcy nie ponosi odpowiedzialności określonej w art. 120 §1 Kodeksu Pracy („W razie wyrządzenia przez pracownika przy wykonywaniu przez niego obowiązków pracowniczych szkody osobie trzeciej, zobowiązany do naprawienia szkody jest wyłącznie pracodawca.”), czy też przepisach Kodeksu Cywilnego, art. 430 („Kto na własny rachunek powierza wykonanie czynności osobie, która przy wykonywaniu tej czynności podlega jego kierownictwu i ma obowiązek stosować się do jego wskazówek, ten jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną z winy tej osoby przy wykonywaniu powierzonej jej czynności.”).

Przewoźnik natomiast oczywiście ponosi odpowiedzialność za utratę, ubytek lub uszkodzenie przesyłki powstałe od jej przyjęcia, do jej wydania. ( Art.65.1 Ustawy PP), czyli w trakcie transportu. Przyjmuje się, że towar jest wydany w chwili przekazania odbiorcy dokumentów i udostepnieniu przesyłki do rozładunku.

Odpowiedzialność w transporcie międzynarodowym

Transporty międzynarodowe reguluje Konwencja o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Konwencja CMR wypowiada się podobnie: „ (…) przewoźnik odpowiada, jak za swoje własne czynności i zaniedbania, za czynności i zaniedbania swoich pracowników i wszystkich innych osób, kiedy ci pracownicy lub osoby działają w wykonywaniu swych funkcji” (art.3 Konwencji).  Jeżeli zatem umowa przewozu nie obejmuje załadunku/rozładunek przez kierowcę, wychodzi on poza swoje funkcje jednocześnie wyłączając odpowiedzialność przewoźnika.

Co z odpowiedzialnością przewoźnika, gdy wyraźnie zgodzi się on za załadunek/rozładunek przez kierowcę?

Wówczas ponosi on odpowiedzialność za uszkodzenie danego towaru. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że powinien on posiadać ubezpieczenie, które obejmuje załadunek/rozładunek. Większość ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej przewoźnika (OCP)  takiej odpowiedzialności nie pokrywa. Zanim więc taka czynność zostanie zlecona, właściciel towaru powinien zweryfikować taką odpowiedzialność poprzez przegląd umowy OCP.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

avatar

Zapytaj lub zamów on-line


Klienci o nas


  • Firma Stan-Trans Oddział w Łodzi od wielu lat realizuje zamówienia naszej firmy w zakresie transportu Niemcy-Polska. Nasza współpraca układa się bardzo pomyślnie. Głównymi atutami firmy są terminowe doręczenia powierzonych ładunków, kompetentna obsługa i rzetelna informacja na każdym etapie realizacji zlecenia. Nie odnotowaliśmy problemów z dostarczaniem ładunków. Firma Stan-Trans zapewnia fachową obsługę od momentu przyjęcia zlecenia, aż do chwili dostarczenia ładunku. Dzięki naszej współpracy jesteśmy spokojni o terminowy i bezpieczny transport. Według naszej opinii firma Stan-Trans jest partnerem godnym zaufania.

  • Z firmą transportową Stan-Trans współpracujemy już ponad 8 lat i z przyjemnością informujemy, że jest to niezwykle profesjonalny i zaangażowany kooperant, na którego możemy zawsze liczyć. Nasza współpraca dotyczy organizacji transportu materiałów budowlanych oraz domów modułowych. Od początku współpracy został nam przypisany opiekun, który szybko i profesjonalnie reaguje na każde zapytanie dotyczące spedycji krajowej i międzynarodowej.

  • Oferty, które otrzymujemy są kompleksowe i atrakcyjne finansowo. Bardzo ważnym aspektem naszej współpracy jest także elastyczność firmy Stan-Trans w zakresie terminów. Zarówno koordynatorzy jak i kierowcy są bardzo pomocni w całym procesie organizacji transportu, co sprawia, że współpraca z firmą Stan-Trans przebiega bez najmniejszego problemu i w miłej atmosferze. Z całą pewnością będziemy kontynuować podjętą współpracę i z pełną odpowiedzialnością polecamy firmę Stan-Trans jako profesjonalnego, skutecznego i wyjątkowo zaangażowanego partnera.

  • Terminowość, fachowość, a przede wszystkim bezpieczeństwo to zalety z jakimi mamy do czynienia w codziennej współpracy . Wysoko wykwalifikowana kadra pracownicza, którą cechuje zaangażowanie we współpracę oraz staranność zawodowa pozwala nam na podejmowanie się trudnych wyzwań w zakresie realizacji transportów intermodalnych. Pro aktywne podchodzenie do mogących pojawić się problemów to gwarancja na jaką możecie Państwo liczyć podejmując współpracę z firmą STAN-TRANS. Możemy polecić firmę STAN-TRANS jako dobrego i wiarygodnego partnera oferującego wysoki poziom usług.

  • Komunikacja między naszymi firmami przebiega bez zarzutów. Reakcja na nasze zapytania jest natychmiastowa, a firma Stan-Trans dostosowuje się od krótkich terminów zleceń, którymi nie mogą sprostać inne firmy. Firmę Stan-Trans wyróżnia także miła i życzliwa obsługa, kierowcy są często chwaleni przez naszych klientów. Doświadczenie i wysoki poziom umiejętności prezentowanych przez pracowników Stan-Trans pozwala nam z całkowitym przekonaniem polecić tę firmę.

  • Pracowników firmy Stan-Trans cechuje wysoki stopień profesjonalizmu. Jako klient i potencjalny zleceniodawca zleceń przewozu, otrzymujemy bardzo szybko stawki frachtowe potrzebne do kalkulacji cenowych. Oferty cenowe przygotowywane są niezwykle starannie. Pracownicy firmy Stan-Trans zawsze starają się znaleźć odpowiedni samochód na intersującej nas trasie przewozu; zawsze służą radą, pomocą i dobrym rozwiązaniem.

  • Przebieg każdego zlecenia przewozu jest monitorowany aż do samego miejsca rozładunku. Jest to bardzo komfortowa sytuacja dla każdego klienta. Na każde zapytanie o stawkę frachtową lub dostępność auta kończy się wysyłaniem przez nas zlecenia przewozu. Cieszę się, że mamy możliwość współpracy z Osobami, które cechuje wysoka kultura osobista, profesjonalizm, otwarcie na potrzeby klienta i uczciwość.

  • Firmę Stan-Trans Wojciech Staniek charakteryzuje solidność i terminowość realizacji powierzonych zleceń transportowych, jak również wysoki poziom organizacyjny i doskonały kontakt z klientem dzięki czemu świadczone usługi są na wysokim poziomie.
    Z pełną odpowiedzialnością i bez zastrzeżeń możemy polecić firmę Stan-Trans Wojciech Staniek jako rzetelnego i profesjonalnego partnera w zakresie usług transportowych. Od momentu nawiązania współpracy zlecenia były realizowane sprawnie i solidnie. Standardy obowiązujące w firmie w pełni spełniają nasze oczekiwania