Kluczowe czynniki wpływające na wycenę transportu przez firmę transportową

Pieniądze ‒ to temat rzeka również w branży transportowej. Wielu klientów chce jak najlepiej zrozumieć, dlaczego koszt danego przewozu jest taki, a nie inny. Dlaczego jedno zlecenie może być tańsze, a inne będzie droższe? Co wpływa na ostateczną kwotę oferty? Zapraszamy Cię zatem do przeglądu najważniejszych czynników, które kształtują ceny usług transportowych. Przyswojenie tego tematu z pewnością pozwoli Ci lepiej planować budżet związany z transportem, ale i wybierać najkorzystniejsze oferty. 

Od czego zależy wycena transportu drogowego?

Na cennik transportu, a także spedycji ma wpływ kilka kluczowych czynników:

Rodzaj ładunku ‒ jego specyfika i wymagania

To chyba najważniejszy element. Rodzaj ładunku determinuje bowiem to, jaki pojazd będzie zaangażowany w konkretny transport (np. samochód do 3,5 tony lub większy pojazd wieloosiowy). Transport materiałów budowlanych będzie miał inny cennik niż transport odzieży czy żywności. Warto wiedzieć, że towary wymagające szczególnych warunków, będą podnosić finalny kosztorys transportu. Do takiej grupy należą m.in.:

  • produkty chłodnicze (np. żywność, farmaceutyki),
  • materiały niebezpieczne (ADR),
  • ładunki ponadgabarytowe,
  • towary wymagające delikatnej obsługi.

Odległość i trasa zleconego transportu

Tutaj jeden z mechanizmów jest dość prosty i w miarę oczywisty: im trasa dłuższa, tym bardziej kosztowna (z uwagi na większy koszt paliwa, amortyzacji pojazdów czy wynagrodzenia kierowców). Sama trasa również nie pozostaje obojętna. Trudne warunki drogowe wynikające z ukształtowania terenu (np. tereny górzyste), dodatkowe opłaty drogowe, takie jak winiety czy koszty przejazdów przez mosty lub tunele ‒ każda z tych sytuacji podnosi wyjściową cenę za standardowe zlecenie transportowe. 

wybór i długość trasy jako jeden z elementów wpływających na koszt transportu
wybór i długość trasy jako jeden z elementów wpływających na koszt transportu

Czas dostawy

Kwestia tego, na kiedy potrzebujesz dostarczyć dany transport, również ma wpływ na to, ile będzie on kosztował. Jeśli wymaga on szybkiej dostawy, np. w trybie ekspresowym, cena wzrasta. Z drugiej strony medalu mamy pewną elastyczność w wyborze terminu dostawy, która pozwala obniżyć koszty takiego transportu drogowego.  

Wycena transportu międzynarodowego

Transport międzynarodowy wiąże się z wieloma dodatkowymi czynnikami, które wpływają na jego cennik. W porównaniu z transportem krajowym, koszty są zwykle wyższe ze względu na:

Zorganizujemy dowolny

transport w 45 minut

lub krócej

Nasz pracownik szybko przygotuje konkretną propozycję, a po jej akceptacji osobiście dopilnuje, by nic nie przeszkodziło w dostawie na umówiony czas.

Nagłe zlecenia nas nie zaskakują, bo jesteśmy dobrze przygotowani.

  • długość trasy i przekraczanie granic ‒ zwykle trasy międzynarodowe są automatycznie dłuższe, a im dłuższa trasa, tym większe koszty paliwa, czasu pracy kierowców i eksploatacji pojazdów. Przekraczanie granic wymaga również opłacenia winiet, cła i podatków, co może znacząco wpłynąć na cenę;
  • formalności celne ‒ towary przewożone międzynarodowo muszą być odpowiednio zadeklarowane, co wiąże się z kosztami odprawy celnej i dokumentacji. W przypadku transportu specjalnego (np. materiałów niebezpiecznych) koszty te mogą wzrosnąć;
  • wymagania transportowe ‒ niektóre kraje mają własne regulacje dotyczące przewozu określonych towarów, co może wymagać dostosowania pojazdu lub dodatkowych zezwoleń.

Wycena transportu krajowego

Transport krajowy jest zwykle prostszy, ale również tutaj istotną rolę odgrywają różne czynniki, które wpływają na cennik, takie jak:

  • charakter ładunku ‒ im większy i cięższy ładunek, tym wyższe koszty związane z transportem. Dla przykładu transport drobnicowy (LTL) może być bardziej ekonomiczny niż pełnopojazdowy (FTL);
  • lokalizacja załadunku i rozładunku ‒ koszt przewozu rzeczy do miejsc trudniej dostępnych, np. terenów wiejskich czy górskich, będzie wyższy niż dostawy na popularnych trasach między dużymi miastami;
  • dodatkowe usługi ‒ w tym np. magazynowanie przesyłki czy jej ubezpieczenie. Sama kwestia załadunku i rozładunku może być też dodatkowo płatną opcją.

Jak możesz zoptymalizować koszty transportu?

Świadomość powyższych czynników pozwala lepiej zaplanować transport. Jak zatem obniżyć koszty?

  • Dokładne informacje o ładunku. Precyzyjne dane o wymiarach, wadze i wymaganiach transportowych ułatwiają wycenę i minimalizują ryzyko dodatkowych opłat. Jeśli zatem masz do przewiezienia kontenery i chcesz dowiedzieć się, jaki będzie koszt takiego transportu wynikający z cennika firmy transportowej lub potrzebujesz wyceny transportu paletowego ‒ od razu daj znać, co będzie przewożone.
  • Elastyczność czasowa. Jeśli możesz dostosować termin transportu, firma może zaproponować niższą cenę dzięki optymalizacji tras.
  • Współpraca długoterminowa. Stała współpraca z firmą transportową może wiązać się z korzystnymi rabatami i lepszymi warunkami umowy.
czynniki wpływające na koszty transportu krajowego i międzynarodowego
czynniki wpływające na koszty transportu krajowego i międzynarodowego

Wycena transportu online

Nowoczesne narzędzia umożliwiają udostępnianie formularzy wyceny online. Dzięki temu, jako klient, masz możliwość zgłoszenia potrzeby transportu w każdej chwili. Kalkulatory do wyceny online polegają na wprowadzeniu przez klienta rozmaitych danych dotyczących transportu, dzięki którym możliwe jest określenie kwoty, którą za dany transport trzeba będzie zapłacić.

W Stan-Trans wycenę przygotujemy dla Ciebie maksymalnie do 45 minut od otrzymania od Ciebie mailowego zapytania ofertowego. Możesz też skontaktować się z naszymi przedstawicielami telefonicznie. 

W procesie wyceny stawiamy na transparentność, dzięki której możesz szybko podjąć decyzję o współpracy z nami. Jeśli zatem masz jakieś pytania lub potrzebujesz indywidualnej oferty, skontaktuj się z nami – chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i zaproponujemy rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb.

Sprawdź

pozostałe wpisy

mrożonki w pojemnikach Jak zorganizować transport mrożonek?

Zajmujesz się eksportem mrożonych warzyw i owoców i szukasz partnera, który bezpiecznie dostarczy Twój towar do różnych krajów UE? A może zaopatrujesz chłodnie w popularnych hipermarketach? Transport takiej żywności wymaga […]

17/04/2025 - weronika

kobieta z miarką stojąca przed samochodem transportowym Czym jest CBM w transporcie?

W logistyce i transporcie precyzyjne planowanie przestrzeni ładunkowej to podstawa. Dotyczy to zarówno pojedynczych przesyłek, jak i dużych partii towarów przewożonych między miastami czy krajami. Jednym z pojęć, które odgrywa […]

27/03/2025 - weronika

zapakowany towar na płycie lotniska, w tle samolot Jak przebiega transport towarów między lotniskami?

Chcesz dostarczyć towar z lotniska na lotnisko i szukasz firmy, która zrobi to za Ciebie tak, abyś miał spokojną głowę. Co jest potrzebne, aby sprzęt elektroniczny dotarł bezpiecznie drogą lądową […]

27/03/2025 - weronika

mężczyzna planujący trasę transportu idzie przed ciężarówkami Jak kalkulować koszty transportu międzynarodowego?

Za sprawną organizacją przewozu towarów stoi nie tylko logistyka, ale i precyzyjna kalkulacja kosztów. Jak więc policzyć, ile naprawdę kosztuje spedycja z punktu A do punktu B przez granice państw? […]

26/03/2025 - weronika