Jak wybrać spedycję?

spedytor koordynujący załadunek towarów

Na naszym blogu zajmowaliśmy się już kryteriami wyboru dostawcy usługi transportowej, czyli przewoźnika. Ale przewoźnik nie jest jedyną opcją w tym kontekście. Możemy również skorzystać z usługi spedycji, która w naszym imieniu zleci realizację transportu przewoźnikowi. W gestii firmy spedycyjnej jest przypilnowanie, by wybrany przewoźnik spełniał wszystkie kryteria do należytego wykonania usługi przewozu. Na co zatem warto zwrócić uwagę, kiedy szukamy zaufanej spedycji?

Spedycja ‒ co to jest i na czym polega?

Usługa spedycyjna to element oferty pochodzącej z dziedziny logistyki. Głównym zadaniem spedycji jest organizacja i koordynacja procesu transportowego. Wśród istotnych kwestii, jakimi zajmuje się spedytor, znajdziemy:

  • planowanie tras ‒ to ważny punkt pracy spedytora. Wybór najbardziej optymalnej drogi przejazdu konkretnego transportu wiąże się ze znajomością lokalnych przepisów (niektóre ładunki można przewozić w konkretnych oknach czasowych w ciągu dnia), aktualną wiedzą na temat stanu dróg (ewentualne remonty, objazdy zawsze wydłużają transport, warto zatem planować trasy omijające utrudnienia drogowe) czy chociażby dostosowanie trasy do pogody i warunków atmosferycznych.
  • wybór środków transportu ‒ wiedząc jakie ładunki mają być przewiezione z punktu A do punktu B, spedytor dopasowuje do tego najbardziej odpowiedni pojazd.
  • negocjacje z przewoźnikami ‒ na głowie spedytora znajduje się również załatwienie takiego przewoźnika, który bezpiecznie zajmie się przewiezieniem towarów, ale przy okazji wykona swoje zadanie w przystępnej cenie.
  • monitorowanie transportu ‒ kiedy wszelkie szczegóły są dopięte na ostatni guzik, spedytor nie odpoczywa, ale stale koordynuje przebieg procesu transportowego; w razie wystąpienia awarii czy konieczności zmiany trasy, zapewnia sprawne rozwiązanie kłopotów.

Czy łatwo być spedytorem? Czy każdy nadaje się do tej pracy? Te wątki poruszaliśmy już w tekście opisującym precyzyjnie, czym zajmuje się spedytor ‒ zachęcamy do jego lektury!

W praktyce usługi spedycyjne może podzielić ze względu na rodzaj organizowanego transportu: i tak mamy spedycję morską, lotniczą, kolejową, związaną z żeglugą śródlądową oraz drogową. Innego podziału spedycji w transporcie możemy dokonać, biorąc pod uwagę obszar jej funkcjonowania. W związku z tym mamy spedycję krajową oraz międzynarodową.

Spedycja krajowa

Spedycja w konkretnym kraju, np. w Polsce jest niezwykle ważną gałęzią branży TSL. Umożliwia ona skuteczną dystrybucję ładunków w granicach kraju, co ma istotny wpływ na całą gospodarkę lokalną i zaspokajanie potrzeb mieszkańców regionu. Koszty transportu na zasadach spedycji krajowej są zwykle dużo niższe, niż w przypadku spedycji poza granice danego państwa.

Spedycja międzynarodowa

Spedycja międzynarodowa wiąże się z nieco innymi wyzwaniami dla osób zajmujących się jej organizacją. Tutaj trzeba wziąć pod uwagę regulacje kraju, do którego transport się odbywa, ale też przepisy państw, przez które będzie się przejeżdżać. Spedytor ogarnia także wszelką dokumentację celną, ubezpieczenia czy kwestie podatkowe. Współpraca z firmą spedycyjną w kontekście transportu międzynarodowego to spore ułatwienie dla zlecającego!

Zorganizujemy dowolny

transport w 45 minut

lub krócej

Nasz pracownik szybko przygotuje konkretną propozycję, a po jej akceptacji osobiście dopilnuje, by nic nie przeszkodziło w dostawie na umówiony czas.

Nagłe zlecenia nas nie zaskakują, bo jesteśmy dobrze przygotowani.

Poszukujesz spedycji na Skandynawię, do Anglii, do Niemiec, a może z Niemiec do Polski? A może w jeszcze inne zagraniczne regiony? Skorzystaj z oferty firmy transportowo-spedycyjnej Stan Trans! Zorganizujemy Twój transport bez względu na jego wielkość. Proponujemy spedycję przy przewozach pojazdami ciężarowymi lub busami do 3,5 tony, ale też większymi samochodami typu platforma, naczepa czy wywrotka. Naszą flotę możesz poznać w pełnej okazałości w zakładce o tej samej nazwie.

jak wybrać spedycję
jak wybrać spedycję

Spedycja ‒ cennik za kilometr

Ile płaci spedycja za kilometr? Stawki współcześnie kształtują się w okolicach 5 zł/km w transporcie krajowym. Nieco droższe transporty międzynarodowe, np. do Niemiec ustawiają cennik spedycji na pułapie 6-7 zł/km. 

Licencja na spedycję ‒ dwa słowa o wymaganych dokumentach

W polskim prawie przedsiębiorca, który chce zajmować się spedycją towarów, musi posiadać tzw. licencję na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy. Zdobywa się ją u starosty powiatowego. Czas, na jaki może być wydana licencja spedycyjna to od 2 do 50 lat ‒ okres ten wybierany jest przez wnioskodawcę w składanym wniosku. W zależności od tego czasu, koszt wydania takiej licencji waha się od 800 do 1000 zł.

Co jest ważne z perspektywy klienta firmy spedycyjnej? Aby przedsiębiorca mógł otrzymać taką licencję, musi wykazać się dobrą reputacją, a także przedstawić dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe w kontekście transportu drogowego. 

Prowadzenie spedycji bez licencji wiąże się z możliwością nałożenia kary, nawet w wysokości 12000 zł. Jak więc widać, licencja spedycyjna jest swego rodzaju zabezpieczeniem interesów konsumentów.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze firmy spedycyjnej?

Na rynku wiele firm spedycyjnych oferuje swoje usługi i zaprasza do współpracy. Nie wszystkie jednak zasługują na obdarzenie ich pełnym zaufaniem. W momencie decydowania się, komu zlecisz transport swojej przesyłki, weź pod uwagę kilka następujących kwestii.

Skorzystaj

z szybkiej wyceny

Skontaktuj się z naszymi sprzedawcami - otrzymasz oferte w 45 minut!

Staż firmy

Staż firmy ma znaczenie nie tylko pod kątem zebranego doświadczenia w branży. Spedycja z dwuletnim stażem jest oczywiście bardziej wiarygodna, niż taka dwumiesięczna. Dlaczego? Istnieje dużo firm zakładających spedycję, przyjmujących ładunki od klientów, zlecających te ładunki przewoźnikom i znikających po otrzymaniu zapłaty od klienta, bez opłacenia faktur przewoźników. Nie mija dużo czasu, a pojawia się kolejna firma z nowym NIP-em i identycznym schematem działania. Warto to sprawdzić, bo chyba nikt z nas nie ma ochoty być ogniwem przestępczego łańcucha.

Oferowane usługi

Upewnienie się, że dana firma spedycyjna oferuje wykonywanie usług w wybranym obszarze geograficznym, a także w zakresie, jaki Cię interesuje (w tym np. przygotowanie dokumentacji, ubezpieczenie towaru czy monitorowanie transportu) ‒ to ważny element procesu wyboru odpowiedniego wykonawcy zlecenia.

Wymagane licencje

Jak już wiadomo, w Polsce wykonywanie działalności spedycyjnej wiąże się z koniecznością posiadania konkretnej licencji. Zweryfikowanie, czy wybrana przez nas firma takową posiada, oraz sprawdzenie jej daty ważności ‒ to kroki, które pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo zawieranej umowy.

OCS

Odpowiedzialność cywilna spedytora jest polisą, która zrekompensuje nam straty spowodowane złym wyborem przewoźnika do realizacji naszego zlecenia. I ponownie do najważniejszych rzeczy podlegających weryfikacji należą termin ważności, wartość ubezpieczenia, zakres terytorialny oraz wyłączenia i warunki specjalne. Istotnym jest, by OCS zawierało rozszerzenie o tak zwane OC Przewoźnika Umownego. Dlaczego jest to ważne? Bardzo często spedycja zawiera z klientem umowę przewozu, a nie spedycyjną i wówczas, jeśli nie ma klauzuli OCPU, spedycja nie jest osłonięta ubezpieczeniem, a tym samy podejmujemy ryzyko. Jest to bardzo częsty błąd w branży, ale to już historia na kolejny artykuł.

spedytor koordynujący załadunek towarów
spedytor koordynujący załadunek towarów

Sprawdź

pozostałe wpisy

jakość w spedycji - ważny czynnik dotarcia do dużej liczby klientów Jakość w spedycji

W branży transportowej jesteśmy już od kilkunastu lat. Niestety nasze obserwacje pokazują, że w sporej jej części kuleje nie tylko poziom jakości obsługi klienta, ale i elementarne zasady bezpieczeństwa. W […]

30/12/2024 - admin

Jak wybrać odpowiednie usługi transportowe dla międzynarodowego przewozu towarów?

Międzynarodowy transport towarów to bardzo ważna gałąź globalnej gospodarki. Jeśli i Twoje przedsiębiorstwo przyczynia się do wzrostu polskiego PKB w tym obszarze, musisz wiedzieć, jak ważny jest wybór odpowiedniej firmy […]

17/12/2024 - StanTrans_Admin

flota firmy transportowej - ważny aspekt współpracy długoterminowej Czym kierować się przy wyborze firmy transportowej do współpracy długoterminowej?

Długoterminowa współpraca z firmą transportową to jeden z tych elementów, które mogą mieć kluczowy wpływ na efektywność i konkurencyjne funkcjonowanie Twojej firmy. Wybór odpowiedniego partnera transportowego wymaga więc przemyślenia kilku […]

04/12/2024 - StanTrans_Admin

Transport drogowy a przepisy celne – co warto wiedzieć?

Kiedy mówimy o transporcie międzynarodowym, nie sposób pominąć temat procedur, jakie towarzyszą temu procesowi. Po co nam one? Po to, by regulować przepływ towarów między granicami państw. Rolą takich przepisów […]

20/11/2024 - StanTrans_Admin