Czym jest strefa czystego transportu?

Strefa czystego transportu (SCT) to innowacyjna inicjatywa, która zmienia oblicze miejskiej mobilności. Obejmuje specjalnie wyznaczone obszary miast, w których obowiązują restrykcyjne zasady ograniczenia wjazdu dla niektórych pojazdów. Celem wprowadzania stref czystego transportu jest poprawa jakości powietrza oraz ochrona środowiska. Co jeszcze warto wiedzieć o zmianach w organizacji ruchu, jakie czekają nas w polskich miastach?

Strefa czystego transportu ‒ co to takiego i jakie normy emisyjne w niej obowiązują, skoro mowa o „czystym” transporcie? Głównym celem SCT jest poprawa jakości powietrza oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń. Ich wprowadzenie w dużych miastach niesie ze sobą szereg korzyści ‒  dla środowiska, zdrowia publicznego i jakości życia w miastach. Oto niektóre z nich:

  • Redukcja emisji zanieczyszczeń: SCT ogranicza ruch pojazdów o dużym stopniu emisji spalin, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Mniejsza ilość zanieczyszczeń ma pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców.
  • Zwiększenie atrakcyjności miasta: Miasta, które wprowadzają SCT, stają się bardziej przyjazne dla mieszkańców i turystów. Czyste powietrze, mniejszy hałas i ograniczenie korków przyczyniają się do atrakcyjności miejsca.
  • Promowanie pojazdów zeroemisyjnych: SCT zachęca do korzystania z pojazdów elektrycznych, wodorowych i innych zeroemisyjnych środków transportu. To przyspiesza transformację w kierunku bardziej zrównoważonej mobilności.
  • Ochrona środowiska naturalnego: Mniejsza emisja spalin wpływa korzystnie na środowisko naturalne, w tym na roślinność, wodę i glebę.
  • Zmniejszenie hałasu: Mniej pojazdów w strefach SCT oznacza mniejszy poziom hałasu, co wpływa niewątpliwie na komfort życia mieszkańców.

Strefy czystego transportu w Polsce

W Polsce SCT zaczynają obowiązywać od 2024 roku, a pierwsze miasta wprowadzające takie strefy to Warszawa, Kraków i Wrocław. Na pierwszy ogień idzie stolica, gdzie zmiany zaczną obowiązywać już od lipca 2024 roku. W Krakowie z kolei zorganizowanie strefy czystego transportu przeniesiono z lipca tego roku na rok 2025, z uwagi na potrzebę lepszego przygotowania miasta do tego ważnego kroku w stronę ochrony środowiska.

Jakie samochody mogą wjechać do strefy czystego transportu?

W strefach czystego transportu w Polsce swobodnie będą poruszały się pojazdy o napędzie elektrycznym, wodorowym, hybrydowym oraz te napędzane gazem ziemnym. W zasadach obowiązujących w SCT istnieją jednak również wyjątki ‒ dla pojazdów służb ratunkowych, autobusów szkolnych i innych specjalnych pojazdów (np. karawanów czy aut zabytkowych) ‒ one też będą mogły wjeżdżać do strefy czystego transportu.

strefa czystego transportu - jakie pojazdy mogą wjechać?
strefa czystego transportu – jakie pojazdy mogą wjechać?

W strefie czystego transportu na początku ma obowiązywać norma Euro 2 dla aut benzynowych oraz Euro 4 dla samochodów zasilanych olejem napędowym. Oznacza to, że jeśli chcesz wjechać do SCT samochodem z dieslem, musi być on wyprodukowany najlepiej po 2009 roku, a auto benzynowe nie powinno mieć więcej niż 28 lat. Normy są również przypisane odpowiednio do samochodów ciężarowych do i powyżej 3,5 t. Z roku na rok, w miarę wprowadzania kolejnych etapów stref czystego transportu, obowiązujące w nich przepisy mają być coraz bardziej restrykcyjne i będą one dążyły do eliminacji najbardziej zanieczyszczających aut.

Jeśli zastanawiasz się, czy Twój pojazd może poruszać się w SCT, sprawdź jego normę Euro. Można to łatwo zrobić online, na stronie: historiapojazdu.gov.pl.

Zorganizujemy dowolny

transport w 45 minut

lub krócej

Nasz pracownik szybko przygotuje konkretną propozycję, a po jej akceptacji osobiście dopilnuje, by nic nie przeszkodziło w dostawie na umówiony czas.

Nagłe zlecenia nas nie zaskakują, bo jesteśmy dobrze przygotowani.

Znak strefa czystego transportu

O tym, że w danym miejscu obowiązuje strefa czystego transportu informuje znak D-54 „Strefa czystego transportu”. Jest to zielony symbol z napisem „strefa”, który przedstawia samochód obramowany kołem.

Strefy czystego transportu ‒ od kiedy trzeba się przygotować?

Strefy czystego transportu w Polsce zaczynają obowiązywać od lipca 2024 roku. Warto sprawdzić, czy nasz pojazd spełnia wymogi SCT, aby uniknąć mandatów. Za wjazdu do strefy czystego transportu pojazdem niedozwolonym można będzie „zarobić” mandat w wysokości 500 zł. Oczywiście mieszkańcy miast, w których SCT będzie zaczynała obowiązywać, zyskają pewien czas na przystosowanie się do nowego prawa. Wszelkie informacje na temat terminów oraz aktualnych norm obowiązujących w SCT można uzyskać u lokalnych władz, a także poprzez korzystanie z dostępnych narzędzi online.

Ustawa o strefach czystego transportu

Regulacje dotyczące stref czystego transportu zostały wprowadzone w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Przepisy te mają na celu poprawę jakości powietrza i ochronę środowiska. Nie są one jednak obligatoryjne z góry dla każdego miasta w Polsce. Ich wprowadzenie ustawodawca pozostawia w kompetencji gmin.

Postaw na Stan-Trans i bądź na czas(ie)!

Współpraca z firmą Stan-Trans daje Ci gwarancję bycia na czasie z wszelkimi nowinkami w świecie najnowszych przepisów związanych z transportem krajowym i zagranicznym. To także wybór przewoźnika, który ceni bezpieczeństwo, ale i szybkość w wykonywaniu powierzonych zleceń. Chcesz coś przetransportować? Nie czekaj ‒ już dziś skontaktuj się z naszą obsługą klienta! Do usłyszenia!

strefa czystego transportu - nowe zasady również dla ciężarówek
strefa czystego transportu – nowe zasady również dla ciężarówek

Sprawdź

pozostałe wpisy

Jak wybrać odpowiednie usługi transportowe dla międzynarodowego przewozu towarów?

Międzynarodowy transport towarów to bardzo ważna gałąź globalnej gospodarki. Jeśli i Twoje przedsiębiorstwo przyczynia się do wzrostu polskiego PKB w tym obszarze, musisz wiedzieć, jak ważny jest wybór odpowiedniej firmy […]

17/12/2024 - StanTrans_Admin

flota firmy transportowej - ważny aspekt współpracy długoterminowej Czym kierować się przy wyborze firmy transportowej do współpracy długoterminowej?

Długoterminowa współpraca z firmą transportową to jeden z tych elementów, które mogą mieć kluczowy wpływ na efektywność i konkurencyjne funkcjonowanie Twojej firmy. Wybór odpowiedniego partnera transportowego wymaga więc przemyślenia kilku […]

04/12/2024 - StanTrans_Admin

Transport drogowy a przepisy celne – co warto wiedzieć?

Kiedy mówimy o transporcie międzynarodowym, nie sposób pominąć temat procedur, jakie towarzyszą temu procesowi. Po co nam one? Po to, by regulować przepływ towarów między granicami państw. Rolą takich przepisów […]

20/11/2024 - StanTrans_Admin

Wpływ Brexitu na transport między Polską a Wielką Brytanią

Brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, przyniósł liczne zmiany w różnych sektorach gospodarki – w tym w transporcie międzynarodowym. Polska, która jest jednym z ważniejszych partnerów handlowych z […]

03/11/2024 - StanTrans_Admin