Co zaliczamy do usług transportowych?

Jedną z ważniejszych gałęzi w gospodarce jest transport. Usługi w jego ramach obejmują dość szeroki zakres: od przewozu towarów i osób, aż po wykonywanie operacji transportowych wymagających specjalistycznego sprzętu. Sprawdźmy zatem, co konkretnie zaliczamy do usług transportowych i czym się one charakteryzują. 

Co to jest usługa transportowa?

Według ogólnie przyjętej definicji za usługi transportowe uznaje się te, które polegają na przewiezieniu ludzi lub towarów z jednego miejsca do drugiego. Co ważne, usługi transportowe można realizować rozmaitymi środkami transportowymi, w tym samochodami, pociągami, samolotami, statkami czy pojazdami specjalistycznymi.

PKD dla usług transportowych

Zakładając działalność gospodarczą, która ma zajmować się wykonywaniem usług transportowych, należy wybrać odpowiedni kod w tzw. Polskiej Klasyfikacji Działalności. W zależności od rodzaju wykonywanych zleceń, wartość kodu może być inna. Na przykład usługi transportowe towarów do 3,5 tony klasyfikuje się kodem PKD 49.41.Z ‒ „Transport drogowy towarów”. Inne kody znajdą się dla przewozów kolejowych, lotniczych i wszystkich pozostałych form działalności transportowej.

Usługi transportowe GTU

Drugie oznaczenie, jakie trzeba wdrożyć w prowadzonej działalności związanej z transportem towarów, to GTU. Grupy Towarowo-Usługowe to oznaczenie używane w tzw. plikach JPK_VAT, które należy przygotowywać w ramach rozliczeń podatku od towarów i usług. W przypadku tego systemu przewóz towarów jest sklasyfikowany w kategorii GTU 13.

Usługi transportowe a VAT

Ważną kwestią w przypadku działalności transportowej jest także ustalenie, jaka jest wysokość obowiązującej stawki VAT. Czy usługi transportowe muszą być w ogóle na VAT? W przypadku transportu towarów warto wiedzieć, że świadczenie usług na terenie Polski podlega stawce VAT w wysokości 23%. Z kolei przy transporcie międzynarodowym ta stawka może być zerowa, pod warunkiem m.in. posiadania odpowiednich dokumentów, w tym celnych. O wszelkich zawiłościach związanych z podatkiem VAT w kwestii transportu warto porozmawiać z osobą prowadzącą księgowość w Twojej firmie.

Import usług transportowych spoza Unii Europejskiej a VAT

W kontekście podatku VAT i usług transportowych dobrze jest też spojrzeć na nie od strony zleceniodawcy. Jeśli zamawiasz usługę transportową w firmie spoza UE, na Tobie ciąży obowiązek doliczenia do faktury podatku VAT i uiszczenie danej kwoty w polskim Urzędzie Skarbowym. Tak działa tzw. import usług ‒ również tych transportowych. Jeśli zatem chcesz mieć mniej formalności na głowie, zatrudnij do zlecenia polską firmę transportową.

Zorganizujemy dowolny

transport w 45 minut

lub krócej

Nasz pracownik szybko przygotuje konkretną propozycję, a po jej akceptacji osobiście dopilnuje, by nic nie przeszkodziło w dostawie na umówiony czas.

Nagłe zlecenia nas nie zaskakują, bo jesteśmy dobrze przygotowani.

usługi transportowe, które spełniają różne wymagania klientów
usługi transportowe, które spełniają różne wymagania klientów

Cechy i rodzaje usług transportowych

Usługi transportowe wyróżnia kilka cech, spośród których warto zwrócić uwagę na:

  • zapotrzebowanie na usługi jest ściśle uzależnione od popytu na nie ‒ oznacza to, że usługa transportowa nie istnieje w oderwaniu od sytuacji na rynku transportowym;
  • zależność ceny usług transportowych od różnych czynników ‒ nie ma jednej z góry ustalonej kwoty, jaką trzeba wydać na usługę transportową;
  • nieprzedmiotowy charakter usług transportowych ‒ co oznacza, że przestaje istnieć po jej zakończeniu i nie można jej poprawić;
  • zróżnicowanie środków transportu ‒ usługi transportowe mogą być realizowane różnymi środkami.

Istnieje wiele rodzajów usług transportowych, które mogą obejmować zarówno transport krajowy, jak i międzynarodowy. Najważniejsze rozróżnienie pojawia się w momencie określenia tego, co będzie przewożone. W tym przypadku mamy dwie główne kategorie: ludzie lub rzeczy. Wśród najczęstszych usług transportu towarowego znajdują się przewozy całopojazdowe (FTL) oraz częściowe (LTL), a także transport ekspresowy i między lotniskami. Często firmy przewozowe oferują dodatkowe usługi, takie jak wynajem dźwigów czy podnośników do załadunku i rozładunku, co jest przydatne przy realizacji specjalistycznych zleceń.

Przykład transportu drogowego ‒ usługi transportowe wykonywane wywrotką

Jest to specjalistyczny pojazd, wykorzystywany głównie w budownictwie. Wywrotka służy do transportu materiałów sypkich, takich jak piasek, żwir czy gruz. Często usługa transportowa wywrotką obejmuje nie tylko przewóz, ale i rozładunek przewożonych materiałów.

Usługi transportowe ‒ cennik transportu drogowego

Jak już wspomnieliśmy, nie ma jednej ceny, którą można przypisać do każdej usługi transportowej. Finalna kwota, ustalana indywidualnie, zależy od wielkości transportu, wymaganego pojazdu, rodzaju przewożonych towarów, ale też odległości i przez to czasu przejazdu. Różnica w cenie może się też pojawić w kontekście transportu krajowego i międzynarodowego.

usługi transoirtowe w Polsce
usługi transoirtowe w Polsce

Usługi transportowe w Polsce

W krajowym PKB usługi transportowe zajmuje obecnie około 6%. To sporo! Warto też podkreślić, że jeśli chodzi o europejską pracę przewozową, polskie firmy zajmują współcześnie aż 20%, co pokazuje znaczny wzrost (w 2004 roku udział Polski w tym zakresie był zaledwie 5-procentowy). A jedną z firm, które warto wziąć pod uwagę przy organizacji transportu jest krakowski Stan-Trans!

Oferty usług transportowych

Rynek usług transportowych w Polsce należy do konkurencyjnych. Możemy na nim znaleźć różnorodne usługi, które są dostosowane do rozmaitych wymagań i potrzeb klientów. W kontekście transportu towarów najczęściej pojawiają się:

Skorzystaj

z szybkiej wyceny

Skontaktuj się z naszymi sprzedawcami - otrzymasz oferte w 45 minut!

  • transport krajowy i międzynarodowy,
  • usługi transportu specjalistycznego (np. materiałów niebezpiecznych ADR),
  • usługi transportu ponadgabarytowego,
  • usługi dodatkowe ‒ logistyczne, np. spedycja.

W firmie Stan-Trans znajdziesz wszystkie te elementy, dzięki czemu szybko i bezpiecznie zrealizujesz niemal każdy swój transport drogowy. Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź, co możemy zaoferować właśnie Tobie.

Sprawdź

pozostałe wpisy

Co zaliczamy do usług transportowych?

Jedną z ważniejszych gałęzi w gospodarce jest transport. Usługi w jego ramach obejmują dość szeroki zakres: od przewozu towarów i osób, aż po wykonywanie operacji transportowych wymagających specjalistycznego sprzętu. Sprawdźmy […]

14/10/2024 - StanTrans_Admin

spedytor doglądający załadunku towarów Co należy do obowiązków spedytora?

Wśród ważniejszych aktorów sceny organizacji transportu warto wymienić spedytorów. Wykonują oni wiele istotnych zadań, które obejmują całkiem szeroki zakres czynności ‒ i to zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym. […]

10/09/2024 - StanTrans_Admin

Zlecenia transportu ‒ o czym warto pamiętać?

Jednym z ważniejszych elementów w kontekście funkcjonowania firm zajmujących się logistyką i transportem krajowym oraz zagranicznym są właśnie zlecenia transportowe. Nic dziwnego ‒ bez zleceń firma transportowa nie może istnieć. […]

27/08/2024 - StanTrans_Admin

Kto wypisuje CMR?

CMR, czyli międzynarodowy list przewozowy, jest jednym z istotniejszych dokumentów, jakie można spotkać w międzynarodowym transporcie drogowym. Czym dokładnie jest CMR? Kto jest odpowiedzialny za jego wystawienie? Jak prawidłowo wypełnić […]

29/07/2024 - StanTrans_Admin