Co wpływa na czas transportu towarów?

czas transportu drogowego

Dla wielu osób zamawiających usługę transportu towarów, ważne jest to, by została ona wykonana rzetelnie i szybko. Firmy transportowe starają się raczej właśnie tak ją zrealizować. Są jednak pewne czynniki, które mogą mieć wpływ na wydłużenie czasu transportu towaru. Warto zatem wiedzieć, co trzeba mieć na uwadze, szacując niezbędny czas do wykonania usługi transportowej.

Rodzaj transportu

Jednym z kluczowych warunków tego, w jakim tempie ładunek znajdzie się w miejscu docelowym, jest rodzaj zamówionego transportu. Jeśli decydujemy się na transport LTL, może on potrwać nieco dłużej, gdyż w załadowanym samochodzie znajdują się przesyłki do różnych odbiorców. Transport drobnicowy może zająć nawet kilka dni.

Brak ograniczeń tego typu występuje w momencie  transportu całopojazdowego. W takim przypadku mamy prostą drogę z miejsca A do miejsca B. Należy jednak liczyć się z większym kosztem, gdyż płaci się wówczas za wynajem całej powierzchni pojazdu. 

W przypadku transportu międzynarodowego poza UE trzeba z kolei pamiętać o możliwych kontrolach celnych, które również wydłużają czas przewozu towarów. 

czas transportu drogowego
czas transportu drogowego

Czas załadunku i rozładunku

Załadunek i rozładunek to kolejne punkty związane z transportem, które wpływają na czas trwania całego procesu. Jak podają szacunki, ręczne załadowanie naczepy standard zajmuje od 40 minut do nawet półtorej godziny. Ta sama procedura wykonana z pomocą systemu zautomatyzowanego może zająć tylko kilka minut. To porównanie pokazuje, że znaczącym może okazać się wybór konkretnej formy pracy przy załadunku i rozładunku. Decyzja dotycząca tego, jakim urządzeniem załadujemy lub rozładujemy towar może być podyktowana rodzajem ładunku, a przede wszystkim jego wagą i gabarytami. Powszechnie używane wózki paletowe ręczne mogą okazać się opcją wymagającą nieco więcej czasu, niż na przykład wykorzystanie wózka czołowego, który, mimo gorszej zwrotności, może jednorazowo przewieźć więcej ładunku.

Czas pracy kierowcy

Czas pracy kierowcy ciężarówki jest ściśle określony przez przepisy. Nieprzerwanie może on spędzić za kierownicą 4,5 godziny. Po tym okresie wymagana jest przerwa 45-minutowa. W sumie w ciągu dnia kierowca może przejechać 9 godzin. Czas transportu może zatem ulec wydłużeniu, jeżeli przewozimy towar na znaczną odległość i obsługuje nas tylko jeden kierowca. 

Zorganizujemy dowolny

transport w 45 minut

lub krócej

Nasz pracownik szybko przygotuje konkretną propozycję, a po jej akceptacji osobiście dopilnuje, by nic nie przeszkodziło w dostawie na umówiony czas.

Nagłe zlecenia nas nie zaskakują, bo jesteśmy dobrze przygotowani.

Transport a pogoda

Transport drogowy towarów nie pozostaje obojętny na wszelkie nagłe zmiany pogody. Ulewne deszcze, burze, śnieżyce, silny wiatr bez wątpienia mogą spowolnić kierowcę, który będzie chciał przede wszystkim bezpiecznie dowieźć nasz ładunek do celu. Kiepska pogoda może nie tylko opóźnić transport, ale nawet może go zatrzymać.

Również w lecie, kiedy jest ciepło, a ruch na drogach jest wzmożony, trzeba pamiętać o tym, że w niektórych krajach mogą być wprowadzone ograniczenia co do czasowych możliwości jazdy. 

Wakacyjne ograniczenia ruchu

Miesiące wakacyjne wiążą się z dość dużym ruchem na drogach. W odniesieniu do tego wiele państw europejskich decyduje się na wprowadzenie zakazów jazdy samochodów ciężarowych, w określonych godzinach i głównie w weekendy. W naszym kraju ograniczenie takie dotyczy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej 12 ton i obowiązuje w piątki od 18.00 do 22.00, w soboty od 8.00 do 14.00 oraz niedziele w godzinach od 8.00 do 22.00. Oczywiście z tego typów zakazów zwolnione są transporty żywności, środków medycznych czy choćby paliwa, a także te samochody, które są na etapie powrotu w transporcie międzynarodowym.

Transport na czas z firmą Stan Trans!

Na przewóz zleconego towaru w określonym czasie wpływa wiele czynników, które mogą być mniej lub bardziej możliwe do przewidzenia. Domeną profesjonalnej firmy transportowej jest takie zaplanowanie tras, organizacja wymaganej dokumentacji i samego przewozu, aby przebiegł on sprawnie i bezproblemowo. Z doświadczenia wiemy, że do terminowego transportowania towarów kluczowy jest także wysoki poziom komunikacyjny na linii firma‒klient. Dzięki precyzyjnym ustaleniom i braku niedomówień realizujemy transport drogowy szybko, bezpiecznie i na czas! W Stan Trans oprócz przewozów w standardowym czasie oferujemy Ci transport ekspresowy. Jeśli zgłosisz takie zlecenie rano, może znaleźć się ono na miejscu jeszcze tego samego dnia. Zapraszamy Cię do kontaktu!

czas pracy kierowcy ciężarówki

Sprawdź

pozostałe wpisy

jakość w spedycji - ważny czynnik dotarcia do dużej liczby klientów Jakość w spedycji

W branży transportowej jesteśmy już od kilkunastu lat. Niestety nasze obserwacje pokazują, że w sporej jej części kuleje nie tylko poziom jakości obsługi klienta, ale i elementarne zasady bezpieczeństwa. W […]

30/12/2024 - admin

Jak wybrać odpowiednie usługi transportowe dla międzynarodowego przewozu towarów?

Międzynarodowy transport towarów to bardzo ważna gałąź globalnej gospodarki. Jeśli i Twoje przedsiębiorstwo przyczynia się do wzrostu polskiego PKB w tym obszarze, musisz wiedzieć, jak ważny jest wybór odpowiedniej firmy […]

17/12/2024 - StanTrans_Admin

flota firmy transportowej - ważny aspekt współpracy długoterminowej Czym kierować się przy wyborze firmy transportowej do współpracy długoterminowej?

Długoterminowa współpraca z firmą transportową to jeden z tych elementów, które mogą mieć kluczowy wpływ na efektywność i konkurencyjne funkcjonowanie Twojej firmy. Wybór odpowiedniego partnera transportowego wymaga więc przemyślenia kilku […]

04/12/2024 - StanTrans_Admin

Transport drogowy a przepisy celne – co warto wiedzieć?

Kiedy mówimy o transporcie międzynarodowym, nie sposób pominąć temat procedur, jakie towarzyszą temu procesowi. Po co nam one? Po to, by regulować przepływ towarów między granicami państw. Rolą takich przepisów […]

20/11/2024 - StanTrans_Admin