Od czego zależy stawka za transport towarów?

cena za transport - od czego zależy

Transport transportowi nie jest równy. Wielokrotnie podkreślaliśmy już to, że każde zlecenie transportowe jest oryginalne i że różne kwestie związane z jego organizacją ustala się indywidualnie. Indywidualna również może okazać się cena, jaką przyjdzie nam za dany transport zapłacić.

Jak to jest, że nie ma jednej określonej stawki za transport towaru w cenniku konkretnej firmy? Na wysokość kwoty, którą zleceniodawca płaci za transport wpływa wiele czynników. Tym razem sprawdzimy, co konkretnie podwyższa lub obniża wartości transportu.

Odległość

Odległość to jeden z pierwszych pomysłów, które przychodzą do głowy w momencie zastanawiania się nad czynnikami wpływającymi na wysokość stawek za transport towarów. Rzeczą oczywistą jest to, że im dalej wysyłamy dany towar, tym więcej zapłacimy za jego transport. Sama odległość to jednak nie wszystko. Pod uwagę warto wziąć również trasę przewozu. Może ona być wyznaczona jak najkrótszą drogą, może też przebiegać przez odcinki płatne, dzięki którym będzie szybsza. Każda autostrada czy płatna ekspresówka to kolejny wydatek wliczony do kosztu całkowitego danego przewozu. W tym miejscu trzeba podkreślić, że przejazdy krajowe należą do tańszych rodzajów transportów, w stosunku do usług z zakresu transportu międzynarodowego, które generują większe koszty.

Czas i szybkość 

I nie mamy tu na myśli dodatkowych funduszy przeznaczanych na mandaty za przekraczanie dozwolonych prędkości! Zdarza się, że decydujemy się na transport ekspresowy, który dotrze na miejsce docelowe szybciej niż standardowy (ma to związek z innym doborem tras, liczbą przeładunków transportu itp.). Wybór takiego rodzaju transportu będzie na pewno bardziej kosztowny w porównaniu z wartością standardowej prędkości transportu również z tego względu, że od momentu złożenia zamówienia do rozpoczęcia jego realizacji upłynie mniej czasu. Taki transport będzie traktowany priorytetowo. 

Jeśli już jesteśmy przy temacie czasu, w momencie wyceny będzie brana pod uwagę jeszcze jedna zmienna: termin realizacji usługi. Wyobraźmy sobie, że nasz przewóz zamawiamy w momencie, który dla branży transportowej jest czasem wzmożonej pracy, np. jesień i okres przedświąteczny. Wówczas stawka za transport towaru może okazać się wyższa niż zwykle. Podobnie będzie w sytuacji, kiedy umówimy się z naszym przewoźnikiem na jazdę w dni świąteczne i wolne od pracy. Transport w takim czasie również będzie wyceniany drożej. Odwrotnie – jeśli trafimy na sezon mniej obłożony zleceniami, mamy szansę na stawkę stosunkowo niższą.

stawka za transport towarów – od czego to zależy

Co przewozimy?

Rodzaj, a także wartość ładunku to kolejne zmienne, które później znajdują odzwierciedlenie w kosztorysie. Dlaczego? Prognozując stawkę za transport w danej firmie, warto uświadomić sobie, do jakiego typu należy ładunek, który potrzebujemy przetransportować. Określamy więc podatność transportową danej przesyłki. Towary niestandardowe to te, które są uznane za niebezpieczne, ale też takie, które będą wymagały specjalnych warunków przewozu, jak na przykład szybko psująca się żywność. To, co przewozimy, determinuje zwykle wybór pojazdu, stąd też wszelkie materiały, które kwalifikują się do transportu wielkogabarytowego, a nawet ponadnormatywnego, zawsze będą generowały wyższe stawki niż drobne pakunki, których transport nie jest tak wymagający.

Zorganizujemy dowolny

transport w 45 minut

lub krócej

Nasz pracownik szybko przygotuje konkretną propozycję, a po jej akceptacji osobiście dopilnuje, by nic nie przeszkodziło w dostawie na umówiony czas.

Nagłe zlecenia nas nie zaskakują, bo jesteśmy dobrze przygotowani.

Rodzaj przewożonego towaru i jego liczebność mogą wpłynąć na koszty przy częstych przeładunkach na trasie. Im więcej mamy towaru oraz im więcej przeładunków jest przewidzianych na danej trasie, tym wyższa będzie cena końcowa dla klienta.

Rodzaj przewozów

W kontekście kosztów ponoszonych w ramach różnych transportów warto wziąć pod uwagę także tę zmienną. Świat transportu dzieli się przede wszystkim na dwie grupy przewozów (określanych też frachtami): transport częściowy (LTL) i całopojazdowy (FTL). Różnica między nimi jest dosyć zasadnicza: przewóz towarów drobnych – częściowy może odbywać się przy okazji innych transportów. To, co jest najbardziej istotne w tym przypadku to kwestia opłaty – zleceniodawca płaci wyłącznie za konkretny ładunek – jego faktyczny rozmiar, objętość czy masę. Pojazd jest dobierany zwykle przez spedytora do ładunku lub dołącza się go właśnie do innego transportu. Przewóz całopojazdowy, jak sama nazwa wskazuje, zakłada wykorzystanie do danego transportu całego pojazdu. Klient płaci zatem tak naprawdę za możliwość załadowania, nawet jeśli jej w pełni nie wykorzysta. 

od czego zależy cena za transport towarów

Pakowanie

Istotną rolę odgrywa również to, jak zapakowany jest nasz ładunek. Jaką mamy w tym miejscu zależność? Chciałoby się stwierdzić, że im mniej pakowania, tym na pewno taniej. Tutaj oczywiście spory wpływ ma rodzaj wybranego przez nas przewozu. Jeśli mamy zaplanowany przewóz większej liczby mniejszych towarów, można zapakować je na palety. To oszczędzi podczas przygotowania transportu i czas, i pieniądze. Jeżeli jednak zdecydujemy się przewieźć ogromną paletę w ramach transportu częściowego, należy liczyć się z większym kosztem. Jak więc widać, sposób pakowania należy odpowiednio dobrać do pozostałych czynników – tak, aby nie zwiększył on niepotrzebnie kosztów.

Dodatki, czyli usługi nadprogramowe

Każda usługa, z której będziemy chcieli skorzystać, a której nie ma w standardowym przewozie, będzie podbijała stawkę. Co może być takim dodatkowo płatnym bonusem? Wśród nich warto wymienić specjalne ubezpieczenie towaru, możliwość śledzenia całego procesu transportowego na mapie online czy też wprowadzenie wszelkich zmian w trasie już podczas przewozu. W zależności od usługi bonusy te potrafią zwiększyć nieraz nawet o 100% wartość faktury.

Termin zapłaty

Kwestia tego, jak i kiedy zapłacimy za transport towaru również nie pozostaje obojętna. Szybkie uregulowanie płatności zaowocuje niższą kwotą na fakturze. Skąd taka różnica? Wiele firm transportowych decyduje się na skorzystanie z usługi faktoringu. Firmy z tej branży oferują stawki prowizyjne zgodne z zależnością – im dłuższy czas na zapłatę, tym wyższa prowizja. To może być czynnikiem podwyższającym stawkę dla klienta firmy przewozowej.

Popularność firmy przewozowej

Sprawa jest prosta. Jeżeli prosimy o wycenę w firmie, która ma wypracowaną markę, działa w pełni profesjonalnie i raczej jest dużym przedsiębiorcą, możemy się spodziewać wyższych stawek. Duży gracz na rynku transportowym może pozwolić sobie na zawyżanie stawek, ponieważ i tak nie będzie narzekać na brak klientów. Decydując się na firmę lokalną, dajemy sobie szansę na wyrównanie stawki za transport towaru. Przy wyborze przewoźnika powinniśmy kierować się raczej tym, jaką flotę posiada dana firma, jakimi pojazdami dysponuje, jak często je serwisuje lub wymienia. Między innymi takie elementy pokazują, na jakim poziomie znajduje się przedsiębiorstwo, z jakim się właśnie stykamy, a przez to, czy jest to partner godny zaufania i powierzenia naszego przewozu właśnie jemu. 

Skorzystaj

z szybkiej wyceny

Skontaktuj się z naszymi sprzedawcami - otrzymasz oferte w 45 minut!

co wpływa na cenę za transport towarów

Ceny za transport przy umowach długoterminowych

“Potrzebuję umowy długoterminowej – czy cena mojego transportu będzie niezmienna?”. Takie pytanie może się nie raz pojawić w głowie tzw. stałego klienta, który od razu wie, że będzie korzystał z usług firmy przewozowej regularnie, a przez to chce zawrzeć umowę długoterminową. Czy zatem zaproponowana wartość pierwszego przejazdu będzie równorzędna z tym, który odbędzie się kilka miesięcy później? Niekoniecznie. 

Na stawkę transportu, oprócz wcześniej wymienionych czynników, mają wpływ koszty paliwa, kursy walut, czy też pojawiające się opłaty za trasy na drogach płatnych. Są to kwoty, których stałość nie zależy od przewoźnika, stąd – aby nie był on stratny w momencie podniesienia cen – umawia się on z klientem, że w momencie takiej podwyżki, on również podniesie wartość swoich usług. W kontraktach długoterminowych mówi się wówczas o tzw. korektach. Do najpopularniejszych należą właśnie te trzy:

  • BAF – korekta związana z cenami paliwa,
  • CAF – modyfikacja stawek pod kątem zmian kursów walut
  • i dopłata drogowa za korzystanie z płatnych odcinków tras.

Stałe wydatki przedsiębiorstwa

Dobrze jest zdawać sobie sprawę z tego, że każda firma jest zobowiązana do uiszczania comiesięcznych opłat związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Im droższe będzie wynajęcie parkingu, zatrudnienie pracowników czy stałe monitorowanie stanu floty, tym wyższe stawki przyjdzie płacić klientom. Oprócz planowych konserwacji pojazdów, każda niespodziewana naprawa będzie wpływać na wysokość cen za oferowane usługi.

Podsumowując, na wysokość stawek za transport towarów ma wpływ wiele różnych czynników. Z jednej strony bierze się pod uwagę elementy dość oczywiste, jak np. odległość przewozu, rodzaj i miejsce trasy (w tym wszelkie opłaty za korzystanie z dróg płatnych), typ ładunku i jego wartość, a także zamówienie usług specjalnych, takich jak ekspresowy przewóz, transport ze specjalnymi zabezpieczeniami itd. Z drugiej strony kwota zapłaty za transport uwzględnia m.in. rodzaj przewozu. Nie można też zapominać o tym, że na wysokość opłaty mają też nieodłączny wpływ globalne kwestie gospodarcze, inflacja, podwyżki cen paliw czy zmiany w kursach walut

Mnogość powyższych czynników udowadnia, że każde zlecenie powinno być traktowane indywidualnie, a wyceny poszczególnych transportów mogą się od siebie różnić. W firmie Stan Trans zapewniamy Ci bardzo szybką wycenę, która uwzględni najlepsze warunki dla Ciebie i Twojego zlecenia. Organizujemy usługi transportowe sprawnie i bezpiecznie!

Sprawdź

pozostałe wpisy

Jak wybrać odpowiednie usługi transportowe dla międzynarodowego przewozu towarów?

Międzynarodowy transport towarów to bardzo ważna gałąź globalnej gospodarki. Jeśli i Twoje przedsiębiorstwo przyczynia się do wzrostu polskiego PKB w tym obszarze, musisz wiedzieć, jak ważny jest wybór odpowiedniej firmy […]

17/12/2024 - StanTrans_Admin

flota firmy transportowej - ważny aspekt współpracy długoterminowej Czym kierować się przy wyborze firmy transportowej do współpracy długoterminowej?

Długoterminowa współpraca z firmą transportową to jeden z tych elementów, które mogą mieć kluczowy wpływ na efektywność i konkurencyjne funkcjonowanie Twojej firmy. Wybór odpowiedniego partnera transportowego wymaga więc przemyślenia kilku […]

04/12/2024 - StanTrans_Admin

Transport drogowy a przepisy celne – co warto wiedzieć?

Kiedy mówimy o transporcie międzynarodowym, nie sposób pominąć temat procedur, jakie towarzyszą temu procesowi. Po co nam one? Po to, by regulować przepływ towarów między granicami państw. Rolą takich przepisów […]

20/11/2024 - StanTrans_Admin

Wpływ Brexitu na transport między Polską a Wielką Brytanią

Brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, przyniósł liczne zmiany w różnych sektorach gospodarki – w tym w transporcie międzynarodowym. Polska, która jest jednym z ważniejszych partnerów handlowych z […]

03/11/2024 - StanTrans_Admin